Budmar

JAKI WYBRAĆ BETON NA FUNDAMENT?

Wybór betonu na fundament ma istotne znaczenie dla konstrukcji obiektu. Dlatego nie powinien być ani pochopny, ani uzależniony wyłącznie od warunków cenowych. Nie oznacza to oczywiście, że wybór najdroższego materiału na rynku stanowi gwarancję solidnej podstawy dla domu czy lokalu usługowego. Na co w takim razie zwrócić uwagę wybierając beton na fundament?

WYBÓR TYPU BETONU NA FUNDAMENT

O typie betonu zastosowanego do wykonania fundamentu domu – i każdego innego obiektu budowalnego trwale związanego z gruntem – decyduje uprawniony konstruktor. Informację na ten temat znajdziemy w dołączonym do projektu nieruchomości opisie technicznym. I powinna to być dla nas informacja wiążąca. Zalecanych parametrów mieszanki betonowej nigdy nie powinniśmy lekceważyć, a tym bardziej zmieniać według własnego uznania. Oczywiście typ betonu, a jego jakość to dwie różne kwestie. Dlatego przed zakupem materiału warto przeprowadzić dokładny reaserch dostawców betonu towarowego i zdecydować się na współpracę z rekomendowaną betoniarnią. Najlepiej żeby była to betoniarnia zaopatrująca place budowy w materiał bezpośrednio przygotowany do aplikacji, a więc beton mokry. Wówczas mamy pewność, że mieszanka została przygotowana z zachowaniem odpowiednich proporcji kluczowych składników.

JAKIMI WŁAŚCIWOŚCIAMI POWINIEN SIĘ ODZNACZAĆ BETON NA FUNDAMENT?

Zastosowany w konstrukcji fundamentu beton powinien się charakteryzować wysoką jakością, odpowiednią wytrzymałością na ściskanie oraz właściwymi klasami konsystencji i ekspozycji.

O jakości betonu decydują przede wszystkim właściwe proporcje wszystkich składników mieszkanki, a więc cementu, kruszywa i wody. Zachowanie odpowiednich proporcji wody przy produkcji betonu ma kluczowe znaczenie dla jego jakości, dlatego – w miarę możliwości – warto zamawiać beton techniczny dostarczany przez specjalne betonowozy. Zaopatrzeni w mieszankę z renomowanej betoniarni mamy wówczas pewność najwyższej jakości materiału oraz wysokiej powtarzalności mieszaniny. Co to oznacza? Wysoka powtarzalność mieszaniny to nic innego, jak dostarczanie mieszanki o identycznych parametrach technologicznych niezależnie do terminu realizowanych dostaw. W ten sposób, wylewając fundament pod taras już po zakończeniu budowy domu mamy pewność, iż będzie on tak samo solidny jak fundament domu.

DLACZEGO NIE WARTO PRZYGOTOWYWAĆ BETONU SAMODZIELNIE?

Samodzielne przygotowywanie mieszkanki metodami gospodarczymi podnosi ryzyko pogorzenia jej parametrów. Zbyt duża ilość wody w mieszaninie spowoduje, że fundament będzie miał bardziej porowatą strukturę, w efekcie czego będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć z zewnątrz.

Pozostałe Wpisy