Budmar

SZAMBO BETONOWE CZY PLASTIKOWE?

Szambo to bezodpływowy zbiornik na nieczystości, który instaluje się wszędzie tam, gdzie z różnych względów nie można podłączyć instalacji odprowadzającej ścieki z nieruchomości bezpośrednio do systemu kanalizacji miejskiej. Nieczystości z szamb bezodpływowych są wypompowywane i wywożone przez tabor asenizacyjny bezpośrednio do punktów zlewnych. Inwestorzy zmuszeni do montażu szamba mogą wybierać spośród szczelnych zbiorników betonowych i plastikowych. Które z nich okazują się najlepsze?

WADY I ZALETY SZAMBA BETONOWEGO A SZAMBO PLASTIKOWE

Szambo betonowe to przede wszystkim duża masa, która z jednej strony utrudnia transport i montaż zbiornika, z drugiej zapewniając jego lepsze osadzenie w gruncie i zapobiegając wypychaniu pustego zbiornika przez napór wód gruntowych. Zbiorniki plastikowe są nieporównywalnie lżejsze, co gwarantuje łatwy transport i montaż, ale wymaga zabezpieczenia zbiornika przed wypchnięciem przez wody gruntowe. To wymaga zakotwienia zbiornika do płyty żelbetowej lub jego obetonowania. To z kolei wiąże się z wyższą ceną montażu i może wpływać na jego czasochłonność.

Szambo betonowe jest bardziej wytrzymałe od zbiorników plastikowych. Ten pozornie mało istotny fakt okazuje się mieć bardzo duże znaczenie dla przyszłego zagospodarowania przestrzennego działki. Decydując się na zbiornik wykonany z betonu możemy nad nim bez obaw zaplanować budowę podjazdu do garażu lub miejsca parkingowego. W przypadku zbiorników plastikowych takie rozwiązanie wymaga dodatkowego montażu nad szambem płyty betonowej.

Ostatnim czynnikiem decydującym o przewadze zbiorników betonowych nad plastikowymi jest niższa cena (nawet wliczając w koszt zakupu zbiornika kłopotliwy transport i montaż szamba betonowego). Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę oszczędności wynikające z braku konieczności kotwienia zbiornika, czy też stosowania płyt betonowych okazuje się, że szambo betonowe to solidne rozwiązanie w naprawdę korzystnej cenie, za wyborem którego idą dodatkowe korzyści. Warto bowiem pamiętać o tym, że w przypadku gdy warstwa ziemi nad zbiornikiem plastikowym przekracza 1 m niezbędny jest wybór droższego zbiornika wzmocnionego – w przypadku zbiornika betonowego nie ma takiej konieczności.

Pozostałe Wpisy