Budmar

JAKIE SZAMBO DLA 4 OSOBOWEJ RODZINY?

Planując budowę szamba często zastanawiamy się nad tym, jaki zbiornik będzie optymalny dla naszego gospodarstwa domowego. Jeśli będzie zbyt duży przepłacimy na etapie inwestycji, jeśli zbyt mały na domowym budżecie odbiją się koszty jego eksploatacji (przede wszystkim konieczności częstego opróżniania). Jak oszacować wielkość zbiornika na nieczystości bytowe? Jakie szambo sprawdzi się najlepiej w przypadku 4 osobowej rodziny?

Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą Budmar – betoniarnia Warszawa

WYBÓR SZAMBA: JAK ZROBIĆ TO DOBRZE I CIESZYĆ SIĘ KOMFORTEM NA LATA?

Rozwiązanie problemu nieczystości bytowych w gospodarstwie domowym wymaga przeprowadzenia reaserchu i podjęcia decyzji. Odpowiednie przygotowanie do instalacji zbiornika zagwarantuje komfort jego użytkowania, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów obsługi nieczystości na optymalnym poziomie. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę wybierając szambo dla 4 osobowej rodziny?

Podstawowe kwestie to:

  • pojemność zbiornika, 
  • wymagane prawem formalności, 
  • umiejscowienie szamba na działce, 
  • koszty opróżniania zbiornika.

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA DLA CZTEROOSOBOWEGO GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Kryterium pojemności zbiornika na nieczystości bytowe jest niezwykle ważne, tak ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej kubatury dla gromadzenia ścieków, jak i ze względów formalnych i logistycznych. W jego oszacowaniu pomogą dane. 

Średnie zużycie wody w gospodarstwach domowych oscyluje w granicach 2.5 – 2.8 metra sześciennego na osobę w skali miesiąca. I takie zużycie należy przyjąć podczas określania kubatury zbiornika na nieczystości. W przypadku gospodarstwa czteroosobowego najbardziej optymalną kubaturą będzie zbiornik o pojemności od 10 do 12 metrów sześciennych. Instalując na działce zbiornik o takiej pojemności możemy założyć, że będzie on wymagał opróżnienia raz w miesiącu. Oczywiście są okresy, w których wody zużywamy mniej lub więcej – wizyta gości, świąteczne porządki, okresowa praca w trybie home office, a z drugiej strony sezon urlopowy, okres wzmożonych wyjazdów służbowych, praca do późna. W takich sytuacjach trudno oszacować stan wypełnienia zbiornika, zwłaszcza pod koniec miesiąca istnieje ryzyko jego przepełnienia. Aby temu zapobiec na etapie instalacji szamba warto zadbać o montaż czujnika. 

W przypadku instalacji zbiornika o pojemności przekraczającej 10 metrów sześciennych, warto zwrócić uwagę na pojawiające się obostrzenia formalne, takie jak uzyskanie pozwolenia na budowę. Konieczność uzyskania pozwolenia wydłuży proces inwestycji, dlatego decyzję o pojemności szamba warto podjąć już na etapie projektu domu.

Jako producent szamb zapraszamy do kontaktu. W swojej ofercie mamy zarówno szamba dwukomorowe jak i szamba przemysłowe.

Pozostałe Wpisy