Budmar

JAKI BETON NA CHUDZIAK?

JAKI BETON NA CHUDZIAK?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „Jaki beton na chudziak” z pewnością wiesz czym jest chudziak, jak i do czego go stosować. Dla osób nowych w temacie kilka słów wstępu…

Chudziak znany również jako chudy beton to beton o niskich klasach wytrzymałości (do B15). Chudziak jest tańszy od betonów konstrukcyjnych, jednak mimo swojej niższej wytrzymałości i niskiej ceny odgrywa ważną rolę podczas prac budowlanych. Dlatego też zamawiając beton na chudziak warto skorzystać ze sprawdzonego źródła i nie ryzykować zakupu w miejscu uprzednio nie zweryfikowanym.

ZASTOSOWANIE CHUDZIAKA

Jak już wcześniej wspomnieliśmy chudziak odgrywa istotną rolę podczas wznoszenia budowli. Pora na doprecyzowanie tej informacji. Beton chudy stosuje się głównie do osadzania elementów dróg, chodników i alejek. Znajduje również zastosowanie do wyrównywania i stabilizacji podłoża pod elementy nośne:

  • stopy, ławy i płyty fundamentowe,
  • podkłady pod posadzkę,
  • szlichty.

JAKĄ GRUBOŚĆ POWINIEN MIEĆ CHUDY BETON?

Aby zapewnić odpowiednie wyrównanie i stabilizację podłoża warstwa chudego betonu musi mieć odpowiednią grubość. Na pytanie o to, jak gruby powinien być chudziak nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Jedni utrzymują, że wystarczą trzy centymetry, inni mówią o sześciu. W branży spotkamy także specjalistów, którzy doradzą nam dziesięciocentymetrową warstwę wyrównującą. Kto ma rację? Z czego wynikają te rozbieżności?

Chudziak ma za zadanie stabilizowanie i wyrównanie podłoża. Jako taki jest stosowany na podłoża o różnych właściwościach. Dlatego grubość chudziaka każdorazowo należy dostosować do lokalnych warunków gruntowych i zagęszczenia warstwy podsypu. W praktyce przyjmuje się, że prawidłowe wyrównanie i stabilizacja podłoża wymaga zastosowania warstwy o grubości między 8 a 10 centymetrów.

JAKI BETON NA CHUDZIAK?

Wiedza, że beton na chudziak to beton o niskiej klasie wytrzymałości jest dość ogólna i może się okazać niewystarczająca podczas realizacji projektu domu. Na forach budowlanych dyskusja w tym temacie wrze… Inwestorzy polecają sobie wzajemnie beton o różnej klasie – de facto od B7,5, aż po B15. Część wykonawców poleca nawet B20. Kto ma rację? W tej kwestii, podobnie jak w kwestii grubości chudziaka nie uzyskamy jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi, która sprawdzi się na każdym placu budowy. Jeśli projektant domu z jakiegoś powodu wskazał beton o klasie B15 zastosowanie materiału o niższej wytrzymałości może skutkować niższą żywotnością konstrukcji.

Pozostałe Wpisy