Budmar

ILE KOSZTUJE BUDOWA SZAMBA?

Tam, gdzie podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe lub bardzo kosztowne alternatywę stanowi szambo. Szambo to zbiornik zazwyczaj bezodpływowy przeznaczony do magazynowania nieczystości bytowych, które są następnie wypompowywane i poddawane utylizacji przez wyspecjalizowane podmioty. Tradycyjne szambo to zbiornik wykonany z betonu, i choć od pewnego czasu na rynku dostępne są zbiorniki produkowane z tworzyw sztucznych, betonowe szamba cieszą się niezmiennie wysokim zainteresowaniem inwestorów. Dlaczego? Ile kosztuje budowa szamba?

SZAMBO BETONOWE: POZNAJ RODZAJE

Szamba betonowe są dostępne w różnych pojemnościach. Zbiorniki cechują się także odmienną budową. Dawniej powszechnie stosowano szamba wykonane z kręgów betonowych. Obecne standardy wymagają zastosowania rozwiązań zapewniających wyższy poziom szczelności w długiej perspektywie czasu. Miejsce zbiorników budowanych z kręgów zajęły zbiorniki gotowe. Cechuje je znacznie większa szczelność i wytrzymałość. Zbiorniki gotowe są oferowane w postaci szamb jednokomorowych i szamb dwukomorowych. Pojemność zbiornika powinna być każdorazowo dobrana pod względem indywidualnych potrzeb. W sytuacji granicznej – jeśli tylko pozwalają na to warunki techniczne – warto wybrać szambo o większej pojemności, gdyż wiąże się to z koniecznością rzadszego opróżniania zbiornika i niższymi kosztami jego eksploatacji. 

ILE ZAPŁACISZ ZA BUDOWĘ SZAMBA?

Jednym z czynników decydujących o wyborze szamba betonowego jest jego korzystna cena. Tradycyjne rozwiązania wciąż pozostają bezkonkurencyjne w stosunku do zbiorników z tworzyw sztucznych. Ile kosztują? 

Budowa szamba to nie tylko koszt zakupu zbiornika – w tym przypadku cena jest uzależniona od pojemności i wielkości zbiornika. To także szereg innych wydatków, z którymi musisz się liczyć na etapie budowy zbiornika na nieczystości. Należą do nich:

  • koszty związane z robotami ziemnymi (przede wszystkim wykonanie odpowiednio dużego i głębokiego otworu), 
  • koszty związane z wykonaniem przyłączy, 
  • koszty instalacji szamba (przede wszystkim usługi dźwigowe).

W niektórych przypadkach inwestor dodatkowo jest zmuszony do poniesienia kosztów związanych z transportem zbiornika. 

Instalacja gotowego zbiornika to koszt, który do niedawna sięgał 2500 złotych. Obecnie, przy dynamicznym wzroście cen, którego jesteśmy świadkami trudno oszacować finalny koszt usługi. Należy się jednak liczyć z tym, że będzie wyższy niż jeszcze kilka miesięcy temu. To samo dotyczy kosztu zakupu zbiornika gotowego. Planując budowę szamba w najbliższym czasie warto więc przygotować się na wydatek rzędu co najmniej kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Pozostałe Wpisy